Bajki robotów po raz pierwszy ukazały się w 1964 roku. Od tego czasu nieustannie bawią i zadziwiają swą oryginalnością. Lem, jak sugeruje już sam tytuł, połączył w tej książce światy na pozór sobie obce: baśniową akcję przeniósł w kosmos, a księżniczki i czarodziejów zamienił na inteligentne i przede wszystkim obdarzone uczuciami maszyny. Powstał w ten sposób utwór wymykający się wszelkim klasyfikacjom, dzieło, które może być czytane przez młodszych czytelników, ale także przezwymagających miłośników fantastyki naukowej, skrzące się błyskotliwym humorem i arcyzabawną groteską.W świecie lemowskich robotów nie brakuje istot wrażliwych i dobrych, ale są też tacy, którzy za wszelką cenę chcą narzucić pozostałym swoją wizję rzeczywistości. Czy to nam czegoś nie przypomina?
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Stanisław Lem ; posłowie Jerzy Jarzębski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
"Baśnie Barda Beedle’a" to zbiór pełen magii, poruszających opowieści, które wzruszają, bawią, a czasem przerażają i wywołują dreszcz lęku przed śmiercią. Przełożone z run antycznych przez Hermionę Granger i opatrzone obszernym komentarzem Albusa Dumbledore’a, to przepiękne wydanie nadaje nowy blask klasycznym baśniom dla młodych czytelników. Zbiór ze wstępem J.K. Rowling i ilustracjami znakomitego chorwackiego artysty Tomislava Tomica przestraszy i zachwyci zarówno mugoli, jak i czarodziejów.
UWAGI:
Na karcie tytułowej wydawnictwo oryginału: Lumos. Nazwy Hermiona Granger i Albus Dumbledore w oznaczeniu odpowiedzialności należą do bohaterów powieści [>>] J.K. Rowling. Nazwa ilustratora w copyright. Na karcie przedtytułowej i 4 stronie okładki logo: J.K. Rowling`s Wizarding World. Oznaczenia odpowiedzialności: J. K. Rowling ; z języka angielskiego na polski przez Andrzeja Polkowskiego ; opatrzone komentarzem Albusa Dumbledore`a J. K. Rowling ; przełożone z run na język angielski przez Hermionę Granger, a z języka angielskiego na polski przez Andrzeja Polkowskiego ; opatrzone komentarzami profesora Albusa Dumbledore`a ; ilustracje Tomislav Tomić.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Wybór najpiękniejszych polskich baśni i legend otworzy przed Tobą świat, w którym znajdują się szklane góry, płynie woda żywa i kwitnie kwiat paproci, gdzie wędrują Waligóra i Wyrwidąb, Rokita i Boruta strzegą ukrytych skarbów a piękne księżniczki czekają na wybawienie z niewoli smoków lub złego czaru...
O chciwym Macieju, kusym Niemczyku i zaklętych skarbach na zaklętej górze;
Kwiat paproci;
Szklana góra;
Waligóra i Wyrwidąb;
Z chłopa król;
Sobotnia góra;
Śpiący rycerze;
O rycerzu miłującym;
Czego po świecie szukał smutek;
Bajka;
O uśpionej pannie i zaklętych skarbach na dnie potoku;
O królu wężów i o walecznym młodzeńcu Perłowicu;
Podanie o Lechu, Podanie o Popielu;
Piast;
Wiano śwętej Kingi;
Kazimierz Wielki kumem;
Legenda o Podhalu;
Morskie Oko;
Janosik;
Zamek łęczycki;
Jaś Grajek i królowa Bona;
Złota kaczka;
Bazyliszek;
Syrena;
O Kraku, smoku wawelskim i królewnie Wandzie;
Rycerze śpiący pod Wawelem;
Skarby w zamku Tenczyńskim;
Sokołowa skała;
Stopka królowej Jadwigi.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: [Kazimierz Władysław Wójcicki, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Zofia Bukowiecka, Roman Zmorski, Lucjan Siemieński, [>>] Artur Oppan, Józef Ignacy Kraszewski, Edmund Jezierski, Eliza Orzeszkowa, Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus, Jan Kasprowicz, Cecylia Niewiadomska, Władysław Ludwik Annczyc, Władysław Orkan, Zofia Urbanowska ; ilustracje Paweł Kołodziejski ; redakcja Iwona Puchalska].
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Podczas zorganizowanych (październik 2015 r.) w czterech placówkach dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Targówek warsztatów w formie zabawy, powstało 14 bajek z ilustracjami, których autorami są uczniowie szkół podstawowych na warszawskim Targówku, a ich redaktorem pisarz - Marek Samselski.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: redakcja Marek Samselski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępne są 2 egzemplarze. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
"Jak to ze lnem było" należy - obok "Smoka wawelskiego", "Szewczyka Dratewki", "Pana Twardowskiego" czy "Bazyliszka" - do ścisłego kanonu polskich bajek. Utwór powstał na motywach wątków baśniowych, sięgających początków uprawy lnu na ziemiach polskich w okresie rozkwitu Biskupina.
Maria Konopnicka nadała tradycyjnej opowieści koloryt pasjonującej literackiej bajki, a równocześnie pogłębiła zawarte w niej przesłanie pozytywistyczne i moralne. Od pierwszego wydania w 1902 roku bajka stała się ulubioną lekturą polskich dzieci i wpisała się do klasyki literatury dziecięcej. Urocze ilustracje Jarosława Żukowskiego nadają bajce magnetyzującego ciepła i czynią ją niezwykle bliską dzisiejszym czytelnikom.
UWAGI:
U dołu okładki: Najpiękniejsze polskie bajki. Oznaczenia odpowiedzialności: według Marii Konopnickiej ; ilustracje: Jarosław Żukowski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępnych jest 5 egzemplarzy. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Przedstawiamy "Mądre bajki" - zbiór ciekawych opowiadań, które przekazują ważne prawdy, mówią o wartościach. Dzieci dowiedzą się z tej książeczki o prawdziwej przyjaźni, sile miłości, tolerancji i akceptacji, o zrozumieniu dla innych i wierze w siebie, o wartości rodziny, ale także o niełatwych sprawach. Teksty napisane są przystępnym, zrozumiałym językiem, pięknie zilustrowane. Lektura będzie idealnym wstępem do ciekawej i rozwijającej rozmowy z dzieckiem. Wydanie w trwałej, niezwykle estetycznej oprawie będzie idealnym prezentem dla każdego dziecka i z pewnością zajmie najważniejsze miejsce w dziecięcej biblioteczce. Zapraszamy do wspólnego czytania!
UWAGI:
Rok wydania według strony internetowej wydawnictwa: www.greg.pl. Oznaczenia odpowiedzialności: Agnieszka Antosiewicz ; ilustracje Karolina Rosołek.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Książka zawiera 34 legendy o wszystkich polskich miastach wojewódzkich i kilku mniejszych ośrodkach. Wybór uwzględnia legendy dotyczące etymologii nazw i ważne wydarzenia historyczne. Każde hasło opatrzone jest herbem, na wyklejce jest mapa Polski z zaznaczonymi opisywanymi miastami. Książkę zamyka słowniczek i bibliografia. Narodziny miast giną w mrokach dziejów. Zwykliśmy je nazywać bajecznymi, legendarnymi. Archeolodzy dopiero od XIX wieku świadomie drążą ziemię, odkrywając tajemnice zagubionych cywilizacji. Wykopaliska poświadczają, że źródłem rozwoju cywilizacji, kultury i nauki od tysięcy lat były miasta. To one wypowiadały wojny, zawierały pokój, stawały się łupem grabieżców, ginęły od zarazy i klęsk żywiołowych. O ich mieszkańcach, budowlach i wydarzeniach krążyły ustnie przekazywane wieści, powtarzane przez pokolenia. Razem z miastem rosła jego legenda. Historyczne fakty, autentyczne doświadczenia w opowieściach ludowych mieszały się z marzeniami i sposobem widzenia opowiadaczy. Mówiona literatura ludowa, spisana potem przez uczonych etnografów i ludowych twórców, ciągle jest przedmiotem literackich opracowań pisarzy, poetów, źródłem legend i baśni. (...) Barbara Tylicka
UWAGI:
Bibliografia strony 187-189. Oznaczenia odpowiedzialności: wybór Barbara Tylicka ; ilustracje Aneta Krella-Moch.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni