Ukierunkowana na relacje pedagogika ruchu według koncepcji Weroniki SherborneCelem tej książki jest ukazanie koncepcji Sherborne jako ugruntowanego teoretycznie podejścia z zakresu ukierunkowanej na relacje pedagogiki ruchu oraz jego rozszerzenie.Oprócz przystępnego i wyczerpującego wprowadzenia publikacja zawiera konkretne wskazówki oraz dokładny opis aktywności i zabaw w odniesieniu do określonych elementów składowych koncepcji Weroniki Sherborne.Dzięki temu praktykujący pedagodzy oraz studenci mają możliwość zapoznania się z praktyczną stroną tej metody, przydatnej w pracy zarówno z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub zaburzeniami zachowania, jak i z osobami, których rozwój przebiega prawidłowo. Korzystanie z książki ułatwia jej przejrzysta struktura oraz zdjęcia przedstawiające ćwiczenia.
UWAGI:
Bibliografia na stronach 201-211. Indeks. Oznaczenia odpowiedzialności: Mone Welsche ; przekład: Elżbieta Cieślik.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Uczeń w XXI wieku stoi w obliczu wielu dobrodziejstw, jakich dostarcza mu rozwijająca się technika oraz cywilizacja. W jego codziennej rzeczywistości dominuje obraz, dźwięk i ze wszystkich stron bombardują go rozmaite bodźce zewnętrzne. To, co z jednej strony stanowi udogodnienie w jego życiu, z drugiej strony dawkowane w nadmiarze może wywołać skutki odwrotne.Monografia zatytułowana Uczeń a współczesne zagrożenia próbuje spojrzeć na ucznia w aspekcie zagrożeń, jakich dostarcza mu współczesny świat. Nie są to jednak tylko multimedia i świat techniki. Spojrzenie autorów tej publikacji jest ściśle ukierunkowane, a mianowicie prezentuje trzy główne grupy zagrożeń, które niosą z sobą dalsze konsekwencje: nowe technologie, dysfunkcje mowy, współczesne wyzwania edukacyjne i cywilizacyjne.Poza zarysowaniem zagrożeń, jakie czyhają na współczesnego ucznia, książka wskazuje także sposoby ich zminimalizowania.
UWAGI:
Bibliografie, netografie przy rozdziałach. Indeks. Streszczenie w języku angielskim. Oznaczenia odpowiedzialności: ks. Michał Drożdż, Danuta Grzesiak-Witek, Paweł Witek.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Lubimy wygrywać. Ale nie zawsze chcemy wygrywać. To tylko pozorna sprzeczność - często nie jesteśmy na wygraną gotowi i ze strachu wycofujemy się tuż przed metą. A startujemy w przeróżnych konkurencjach niemal każdego dnia - menedżer pracujący nad projektem, uczeń marzący o dobrej ocenie, a jednocześnie pragnący akceptacji kolegów, prawnik wygłaszający mowę przed sądem. Wszyscy, nie tylko sportowcy, jesteśmy ciągle stawiani pod presją czasu, wyniku i skuteczności.Co zrobić, by w kluczowym momencie wykonać ostateczny krok w kierunku wygranej? Jak mimo początkowych porażek wytrwale iść po zwycięstwo? Czyli po prostu - jak wygrywać? Paulina Mechło, autorka bestsellerów z dziedziny treningu intelektu, i Katarzyna Selwant, trzykrotna mistrzyni Polski w curlingu, która o wygrywaniu wie dużo, przekonują, że jest ono w zasięgu każdego z nas. O ile sami zechcemy. Wystarczy tylko konsekwentnie trenować. W ciągu 31 dni - dzięki ćwiczeniom z zakresu koncentracji, pewności siebie, pozytywnego myślenia, radzenia sobie ze stresem, uważności i odporności psychicznej - nauczysz się, jak odważnie iść po wygraną, jak szukać rozwiązań, jak konsekwentnie wypracować trwały sukces.
UWAGI:
Na okładce: Skup się, działaj i... wygrywaj! Bibliografia. Oznaczenia odpowiedzialności: Paulina Mechło, Katarzyna Selwant ; [ilustracje Olga Geppert].
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
WYPOŻYCZYŁ:
Na kartę 031854 od dnia 2021-03-16 Wypożyczona, do dnia 2021-05-15
Ania (imię zmienione), lat 12, wyciem obudziła w środku nocy rodziców - wcisnęła się w rogu pokoju, który cały był zasłany papierkami. Odwieziono ją do szpitala dziecięcego. Tam się cięła, truła lekami, aż wreszcie odmówiono jej dalszego leczenia. Dla Marysi, lat 15, nie było miejsca na oddziale młodzieżowym w innym szpitalu, więc przyjęto ją na oddział dla dorosłych. W nocy została zgwałcona przez jednego z pacjentów. W tym czasie opiekę nad ponad czterdziestoma pacjentami sprawowały dwie pielęgniarki - ponoć dla bezpieczeństwa zamykały się na klucz w dyżurce. Milo (lat 23), nie do końca wiedział czy jest chłopakiem, dziewczyną czy kimś pomiędzy tymi płciami. Dziadek odpowiedział mu, że zrobi z niego mężczyznę. Milo skoczył z mostu. Jakubowi (imię zmienione), lat 17, pełnemu wahań, lekarz zalecił seks z ukochaną dziewczyną, zamiast - jak się wyraził - filozofowania. A że Jakub później ze swoją dziewczyną się pokłócił, więc skoczył z okna. I tak dalej, i tak gorzej.
Zaczęło się od reportażu "Miłość w czasach zarazy" w Onecie, w którym Janusz Schwertner opisał jeden z dramatycznych przypadków niedostosowania psycho-płciowego młodych ludzi. Oto nastoletnia Wiktoria poczuła się chłopakiem, została Wiktorem, ale szczucie środowiska i represyjność systemu zadziałały - Wiktor skoczył pod pociąg metra. Jego przyjaciel Kacper, mający podobne problemy, na szczęście został uratowany, choć z trudem przetrwał pobyt na oddziale dziecięcej psychiatrii. Gdy podsumować tego typu wypadki, okaże się, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia. Zabijają się, bo sobie nie dają rady, a wokół są otoczeni morzem niechęci i nietolerancji wobec Innych. A gdy do tego dodać niewydolność służby zdrowia, tępą opresyjność szkoły, pokrzykiwania polityków i kościelne szczucie, to w efekcie co dziesięć lat znika małe miasteczko, pełne wrażliwych, ciekawych i inteligentnych młodych ludzi, przed którymi całe życie. Kto jest temu winien? Państwo? A może my wszyscy?
UWAGI:
U góry okładki: ... z zakrwawionych, szpitalnych łóżek wystają pręty, którymi dzieciaki się okaleczają. Oznaczenia odpowiedzialności: Witold Bereś i Janusz Schwertner.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Analizy ujęte w książce koncentrują się wokół tematyki akademickiego kształcenia przyszłych nauczycielek i nauczycieli wczesnej edukacji w obszarze ich kompetencji międzykulturowych. Autorka przedstawia podstawy edukacji międzykulturowej, koncepcje rozwijania umiejętności służących pokojowemu funkcjonowaniu w zróżnicowanym świecie oraz modele procesu uczenia się odnoszone do studentek i studentów pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Ukazane tło teoretyczne stanowi wprowadzenie do propozycji cyklu zajęć mających na celu rozwijanie kompetencji międzykulturowych w szkole wyższej."Katarzyna Smoter porusza zagadnienia istotne z perspektywy społecznej. Proponowane rozwiązania stanowią alternatywę dla innych schematów myślenia o edukacji do integracji w społeczeństwie wielokulturowym. Niniejsza książka jest godna polecenia nie tylko nauczycielom kształcenia początkowego, ale także przedstawicielom nauk społecznych, studentom, wychowawcom i pedagogom - praktykom pracującym w placówkach oświatowych."Z recenzji dr hab. Ewy Pasterniak-Kobyłeckiej, prof. UZKatarzyna Smoter - absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i socjologii, uzyskała stopień doktora w zakresie nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie jest adiunktem w Zakładzie Pedagogiki Szkolnej i Dydaktyki Akademickiej Instytutu Pedagogiki UJ. Autorka i współautorka 27 artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach. Prowadzi zajęcia z zakresu edukacji międzykulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczestniczka programu MNiSW "Mistrzowie Dydaktyki".
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Katarzyna Smoter.
DOSTĘPNOŚĆ:
Została wypożyczona Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Rodzina to najważniejsza firma na świecie! Ta firma nie może splajtować.Jacek PulikowskiOd jej rozkwitu zależy Twoje szczęście. Kluczem do jej przetrwania - fundamentem do budowania szczęśliwej rodziny jest... trwała, oparta na miłości relacja z żoną. Niewielu mężczyzn zdaje sobie z tego sprawę.Świat tymczasem podpowiada coś zupełnie innego. Wielu mężów, bazując na wzorze "mężczyzny sukcesu", skupia się na zarabianiu pieniędzy i gonitwie za dobrami tego świata, tracąc z oczu to, co najważniejsze."Dzieci bardziej od miłości mamy i bardziej od miłości taty potrzebują miłości między mamą i tatą. Najważniejsze więc, co ojciec może zrobić dla swoich dzieci, to kochać ich matkę".Jacek PulikowskiNIE WAHAJ SIĘ SIĘGNĄĆ PO TĘ KSIĄŻKĘ, JEŚLI:• chcesz być naprawdę szczęśliwy i tworzyć tętniący życiem dom,• pragniesz budować swój związek na tym, co wynika z rzetelnych badań i co potwierdzają przykłady i doświadczenie szczęśliwych par małżeńskich,• chcesz stać się bohaterem swoich dzieci,• nie boisz się prawdy i walki o to, aby Twoja rodzina i ukochana kobieta dzięki Tobie "oszaleli ze szczęścia".KONKRETNIE, SZCZERZE, PO MĘSKU - O SZCZĘŚCIU W RODZINIE!JACEK PULIKOWSKIMąż i ojciec trójki dzieci, od niedawna dziadek. Nauczyciel akademicki na Politechnice Poznańskiej oraz wykładowca Studium Rodziny przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu. Od ponad trzydziestu lat wraz z żoną Jadwigą czynnie zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Rodzin i Poradnictwa Rodzinnego. Zajmuje się poradnictwem i przygotowaniem młodych do ślubu.
UWAGI:
Oznaczenia odpowiedzialności: Jacek Pulikowski.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Ze wstępu:W szeroko pojętej problematyce bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w środowisku pracy uznanie danej profesji za zawód trudny wiąże się ze wskazaniem na szczególne wymagania formalne i organizacyjne dotyczące aktywności ludzi na przypisanych im stanowiskach pracy. Podkreśla się w tym zakresie konieczność uzyskania odpowiedniego wykształcenia, kwalifikacji i uprawnień, dostrzegając jednocześnie znaczące obciążenia psychofizyczne pracowników, którzy z formalno-prawnego punktu widzenia wstępne warunki zatrudnienia mogą spełniać. (.) O ile pojęcie zawodu trudnego jest szerokie, bo zawiera w sobie aspekty zarówno obiektywnie rozumianej, jak i subiektywnie odczuwanej uciążliwości pracy, o tyle pojęcie zawodu niebezpiecznego jest węższe. Zawiera się niejako w polu semantycznym zawodu trudnego, bo zawód trudny nie zawsze musi być niebezpieczny, ale każdy niebezpieczny jest bezdyskusyjnie trudny. Jest więc wyjątkowy, a wyjątkowość owa wiąże się nie tylko z trudem wykonywania danej pracy, ale także z ryzykiem ciągłego lub okresowego narażania się na utratę tego, co najcenniejsze. Niektóre zawody są po prostu niebezpieczne, bo wykonujący je pracownicy mogą stracić zdrowie, a nawet życie. Wynika to zwykle wprost z obiektywnych warunków, w jakich praca przebiega. (.) Odpowiednie regulacje prawne starają się kodyfikować warunki wykonywania zawodów trudnych i niebezpiecznych, by minimalizować oczywiste w nich ryzyka. Poza regulacjami prawnymi pozostaje jednak percepcja i sens ludzkich zachowań, ocena i wartościowanie ich istoty oraz celu, który, jak się okazuje po lekturze tej monografii zbiorowej, może wynikać po prostu z pasji słusznego działania.
UWAGI:
Bibliografie, netografie, wykazy aktów prawnych i orzeczeń przy pracach. Oznaczenia odpowiedzialności: redakcja naukowa Zofia Dołęga.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni
Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Rodziny przechodzą różne kryzysy, rodzice nie potrafią się porozumieć. Czasami dochodzi do rozstania, które jest zawsze trudnym i bolesnym doświadczeniem dla całej rodziny.Przetrwać burzę to praktyczna, konkretna i bardzo potrzebna książka, która pomoże zarówno dzieciom, jak i rodzicom (wychowawcom) odnaleźć się w nowej sytuacji. Odpowiada na wiele ważnych pytań:● Co się dzieje z dzieckiem w czasie rodzinnego konfliktu?● W jaki sposób próbuje ono sobie z nim radzić?● Czy dzieci mogą coś zrobić, by poczuć się lepiej?● Co powiedzieć dziecku o rozstaniu rodziców?● Jak pomóc mu przygotować się do nadchodzących zmian?● Jak wspierać i chronić najmłodszych?Część dla dzieci i młodzieży zawiera:Opowiadanie Przetrwać burzęJest to oparta na faktach historia Małgosi, której rodzice decydują się na rozstanie.Każdy rozdział opisujący jej przygody i rozterki opatrzono wyjaśnieniami (w kolorowych ramkach), co się dzieje z bohaterką i dlaczego zachowuje się ona w określony sposób - pomoże to czytelnikom lepiej zrozumieć ich własne sytuacje, emocje i trudności, z którymi się borykają.Wskazówki oraz ćwiczeniaPomogą dzieciom nabrać sił, zadbać o siebie, poczuć się lepiej i z odwagą spojrzeć na czekające je zmiany.Część dla rodziców i wychowawców zawiera:Przykłady i sugestie - jak rozmawiać z dziećmi o rozstaniu.Na ile szczegółowo? Czy wyjaśniać powody decyzji? Jak się przygotować na reakcje dziecka? Co wybrać - rozmowy obojga rodziców z dzieckiem, czy mamy i taty oddzielnie?PodpowiedziDlaczego rodziny się rozpadają (często nikt nie zawinił, po prostu tak się dzieje)?Jak wielką traumą bywa rozstanie dla dzieci oraz jak je chronić w zaistniałych okolicznościach?Po czym można poznać, że dziecko przeżywa nadmierne zagubienie i strach oraz że potrzebuje wobec tego więcej informacji, uwagi i okazywania miłości?Książka Przetrwać burzę pomoże młodym i dorosłym czytelnikom łagodniej przetrwać kryzys.
UWAGI:
Na okładce: Opowiadanie dla dzieci i poradnik dla rodziny. Oznaczenia odpowiedzialności: Elżbieta Zubrzycka ; ilustracje Katarzyna Bukiert.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 30 dni