aut. zespół pod kier. Mario von Baratty ; oprac. red. Heide Kobert i Anke Rasch ; wyd. pol. zespół [>>] aut. i red. Jerzy Godula et al. ; zespół tł. [z niem.] Beata Czajka [et al.].
ADRES WYDAWNICZY:
Warszawa ; Kraków : "Real Press", 1994 (Bydg. : KEN).
Książka w syntetycznej i przystępnej formie omawia istotę, zakres, metody i narzędzia oceny kondycji finansowej przedsiębiorstwa. Ma ona stanowić podstawę wyjściową do projekcji gospodarki przedsiębiorstwa na okres najbliższych kilku lat. Publikacja składa się z dwóch części - teoretycznej i empirycznej. Autorzy wychodząc z części teoretycznej, przedstawili empiryczną ocenę kondycji finansowej wybranego przedsiębiorstwa, a także projekcje jego działalności na najbliższe lata. Ze względu na analizę studium przypadku książka stanowi wartościową pomoc zarówno dla studentów, jak i przedsiębiorców.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 7 dni Pozycja za kaucją
Książka ta, autorstwa dwóch wybitnych badaczy antropologii ekonomicznej, stanowi nowe wprowadzenie do historii i praktyki tej dziedziny. Autorzy udowadniają, że antropolodzy w istotny sposób przyczynili się do lepszego zrozumienia trzech wielkich kwestii związanych z nowoczesną historią gospodarczą: rozwoju, socjalizmu i ogólnoświatowego kapitalizmu; jednocześnie łączą antropologię ekonomiczną z jej korzeniami w zachodniej filozofii, teorii społecznej i historii światowej. Celem autorów jest ponowne ożywienie antropologii ekonomicznej jako projektu humanistycznego w czasach, gdy światowy kryzys finansowy podważył wiarę w gospodarkę wolnorynkową.
DOSTĘPNOŚĆ:
Dostępny jest 1 egzemplarz. Pozycję można wypożyczyć na 7 dni Pozycja za kaucją
Czy rynki finansowe, w tym szczególnie sektor bankowy, należy traktować jako zjawisko pozytywne, czy też - z uwagi na fakt, iż nie stronią one od ryzyka (niekiedy na ogromną skalę) - należy silnie eksponować ich chciwość, skutkującą m.in. pozbawianiem ludzi zgromadzonych w nich pieniędzy? Czy rację mają ci, którzy uważają, że bankowość (w tym pieniądz) - obok ognia i koła - należy do trzech najważniejszych pozytywnych odkryć ludzkości, czy też rację przyznać należy raczej Thomasowi Jeffersonowi, twierdzącemu, że "bankowość jest bardziej niebezpieczna niż zawodowe armie"?
Dla uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości należy stwierdzić, że - czego dowodzi historia gospodarcza świata - pozytywny wkład bankowości w rozwój nie tylko gospodarczy, lecz także cywilizacyjny ludzkości jest niepodważalny. Jednak jak to w świecie realnym bywa, "aby osiągnąć plusy, trzeba zaakceptować minusy". W przypadku rynków finansowych, w tym zwłaszcza bankowości, owym minusem jest ich spekulacyjny charakter, stanowiący zagrożenie zarówno dla obywateli i gospodarki realnej, jak i dla samych rynków finansowych. Autor jest wieloletnim menedżerem branży bankowej i finansowej, w której zajmował najwyższe stanowiska. W książce dzieli się z czytelnikami swoimi krytycznymi i wnikliwymi spostrzeżeniami oraz refleksjami o współczesnym "świecie pieniądza". Nie wszystkim kolegom i koleżankom autora z branży ta książka się spodoba. Natomiast na pewno spodoba się czytelnikom, ponieważ znakomicie łączy praktyczną wiedzę autora z wartką narracją oraz bogactwem aktualnych informacji o świecie bankowości i finansów.